Bulgurlular ve Aşlar Yemek Çeşitleri Listesi
ÇİĞ KÖFTE
Bulgur sıcak su ile hafif ıslatılarak yumuşatılır. Etin yarıdan fazlası alınarak tokmak yardımı ile iyice dövülür. Soğanlar rendelenir. Bulgurun içine so¬ğan, dövülmüş baş biber, kimyon ve tuz eklenerek yoğrulur. İçine sinirsiz ve yağsız dövülmüş et eklenerek köftelik kıvama gelinceye kadar iyice uzun süre yoğrulur. Yoğrulması sırasında azar azar su eklenerek yoğrulma işlemi gerçekleşir. Bunun için tabanı hafif tırtıklı olan leğen kullanılmaktadır. Ye¬teri kadar yoğrulan hamur el ile sıkılarak küçük çiğ köfte şekli verilir. Servis Tabağına ortası boş kalacak şekilde yuvarlak yerleştirilir. Yağsız et, kıyma ha-line getirilir ve zeytinyağında kavrulur. İçine tuz, karabiber ve ceviz eklenir. Servis tabağına konulan çiğ köftelerin ortasına, kavrulan kıyma yerleştirilir. Üzeri veya alft maydanoz ile süslenerek servis yapılır. Arzu eden köfteye et yerine haşlanmış patates ekleyerekte yapabilir.
DOMATESLİ PİLAV
Soğanlar ince doğranır. Zeytinyağında pembeleşinceye kadar kav¬rulur. Domateslerin kabuğu soyulur ve küp küp doğranır ya da ka¬bukları soyulduktan sonra çok ince de doğranabilir. Domatesler kavrulan soğanların içine eklenir. Üzerine bulgurda dökülerek ka¬rıştırılır. Üzerine yeteri kadar sıcak su eklenerek tuz serpilir. Kısık ateşte pişirilir. Ateşten alınarak arzu eden karabiber serperek sıcak servis yapabilir. İsteyenler sade servis yapar.
FELLAH KÖFTESİ
Ana malzemesi ince bulgurdur. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve de domates sos dökülerek servis edilir.Domates sos ve yoğurt bu yemeğin olmazsa olmazlarındandır.
FİRİK PİLAVI
Hatay mutfağının vazgeçilmez tatlarından bir tanesi de ana yemeklerin baş tacı olan Antakya usulü firikli aş. Vitamin deposu olan bu yemek hemen hemen her gün sofralarda ana yemeklerin yanında yerini alır.Firikli aşın geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Gordionda ki tümülüs kazılarında izlerine rastlanmıştır.Hatay Antakya?ya özgü bu yöresel tat dış ülkelerde de yapılmaktadır.
İÇLİ KÖFTE
Köftenin içi yörelere göre kıyma veya kuyruk yağından oluşabilmektedir. Karışım, soğan, maydanoz ve baharat (isteğe bağlı olarak ceviz içi de konulabilir) ile desteklenmektedir. Bazı yörelerde dolgulu köfte olarak da isimlendirilmektedir. Türkiye'nin belli bölgelerinin geleneksel yemekleri arasında olan içli köfte, yapımı zor ve uzun olduğu için gündelik yemek olmaktan çıkıp özel gün yemeği sınıfına girmiştir.
KABAKLI AŞ
Kabakların kabuğu soyulur ve çok küçük olmayacak şekilde doğra¬nır. Bazıları küçük mekik şeklinde doğrar. Soğanlar ince doğranır ve zeytinyağında pembeleşinceye kadar kavrulur, salça eklenir, kimyon serpilir ve karıştırılır. İçine bulgur ilave edilir. Sıcak su eklenerek suyu çekinceye kadar pişirilir. Sıcak servis yapılır.
KISIR
Domatesler kabuğu soyularak rendelenir veya çok küçük doğranır, bulgurun yumuşaması için üzerine dökülerek beklenir. Arzu sıcak bulguru su ile de hafif ıslatabilir. Soğan ve maydanoz ince doğra¬nır. Yoğurmak için tabanı tırtıklı tepsi kullanılır. Yumuşayan bulgura salça eklenir, tuz serpilir ve kıvama gelinceye kadar iyice yoğrulur. Kıvama gelen bulgurun içine taze soğan ve maydanoz eklenerek harmanlanır. Üzerine zeytinyağı ve nar ekşisi dökülerek iyice yoğru¬lur. Marul ile servis yapılır. Arzu eden asma yaprağı ile de tüketebilir.
MERCİMEKLİ AŞ
Yeşil Mercimekler yıkandıktan sonra taneleri erimeyecek kadar haşlanır. Suyunun birazı süzülür. Bulgur ve mercimek tencere ka¬rıştırılarak yeteri kadar sıcak su eklenir, tuz serpilerek pişirilir. Suyu¬nu çektikten sonra dinlenmeye bırakılır. Soğanlar çok ince doğranır ve zeytinyağında pembeleşinceye kadar kavrulur. Pilavın üzerine dökülerek karıştırılır. Piştikten sonra bir süre dinlendirilir ve servis yapılır.
MÜTEBLİ
Dövme buğday, hafif tuz eklenerek haşlanır ve soğumaya bırakı¬lır. Soğuduktan sonra üzerine yoğurt eklenir. Durdukça katılaşacağı için bir miktar su eklenir.
PATATESLİ KÖFTE
Bulgur geniş bir tepsiye dökülür ve hafif sıcak su ile ıslatılarak yumuşaması beklenir. Patatesler haşlanır ve ezilir. Soğan kabuğu soyularak rendelenir. Soğan ve salça bulgura eklenerek yoğrulur. İçine arzu edildiği kadar kimyon, tuz ve ezilen patates eklenerek yeniden yoğrulmaya başlanır. Kıvama ge¬linceye kadar yoğrulan köftelere mekik şekli verilir ve maydanozla süslenir. Köfteler zeytinyağına batırılarak yenir. Bazıları nar ekşisi de kullanmaktadır. Bazıları patatesli köftenin içine ince doğranmış taze yeşil soğan ve mayda¬noz ekleyip, elle sıkılarak köfte şeklini vererek hazırlamaktadır.
TEPSİ ORUĞU
Tepsi oruğunun köfte hamuru ve köftenin içi normal oruk gibi ha¬zırlanır. Hamuru iki eşit parçaya ayrılır. Fırın tepsisi iyice yağlanır. Hamurun bir parçası tabana eşit ölçüde yayılır. Genelde kalınlığı 1 cm civarındadır. Köftenin içi hamurun üzerine eşit oranda yayılır. Hamurun diğer yarısı kıymanın üzerine alt hamur gibi eşit ölçüde yayılır. Genellikle baklava şeklinde kesilir ve üzerine bolca zeytinya¬ğı gezdirilir. Yüksek ısıda fırında pişirerek sıcak servis yapılır.
Back to Top