AYA KÖFTELİ ÇORBA
Sinirleri alınmış yağsız et robotta çekilir ve köftelik et macun hali¬ne getirilir. İçine tuz ve karabiber eklenerek kıvama gelinceye kadar yoğrulur. Misket büyüklüğünde parçalar kopartılarak avuç içinde salça yardımı ile yuvarlaklaştırılır ve sıvı yağda kızartılır. Tencere pirinç ile salça az yağ ile kavrulur ve üzerine 6 bardak su eklenir. Pirinçler pişinceye kadar kaynatılır ve köfteler üzerine eklenir. 5-10 dakika kaynadıktan sonra üzerine ince doğranmış maydanoz ekle-nerek servis yapılır.
EKŞİ AŞI
Köftelik bulgur yumuşaması için ıslatılır. Yumuşayan bulgurun içine kimyon, yeteri kadar un, salça, çok ince doğranmış soğan eklenir. İyice yoğrulur ya da kıyma makinesinden geçi¬rilerek incelmesi ve özleşmesi sağlanır. 1-2 defa çekilmiş et bu karışıma eklenir ve yoğru¬lur. Köftenin içi için kıyma, ince doğranmış soğan, tuz ve yağ tencereye konularak kavrulur. İçine ince doğranmış ceviz içi ve karabiber eklenir. İyice kavrulduktan sonra ateşten alınır ve soğumaya bırakılır. Bulgur ve kıyma ile hazırlanan köfte hamurundan ceviz büyüklüğün¬de bir parça alınarak yuvarlanır. Küçük içli köfte şekli verilir ve içine hazırlanan kıyma koyu¬lur. El ıslatılarak açık olan yer kapatılır. Çorbanın suyu için domateslerin kabukları soyulur ve ince rendelenir veya ezilir. Çok ince doğranmış soğan ve sarımsaklar yağda kızartılır. Üzerine domates, salçalı su ve nane eklenerek çorbanın suyu elde edilir. İçine hazırlanan köfteler aftlır ve pişinceye kadar kısık ateşte pişirilir. Sıcak servis yapılır.
KUMBURSİYE
Et kuşbaşından biraz daha büyükolan kaz başı şeklinde doğranır ve haş¬lanır. Kabuğu soyulan arpacık soğanlar ile sarımsak bir tencerede kav¬rulur. İçine irice doğranmış patatesler eklenir ve karıştırılır. Arzu eden patates koymayabilir. Et haşlandığı su ile birlikte kavrulan soğanların üzerine dökülür. İçine tuzlu yoğurt eklenir ve bir taşım kaynatılır. Başka bir tavaya tereyağı konularak nane hafifçe kızartılır ve yemeğin üzerine dökülür. İsteyenler kırmızı biberde ekleyebilir. Sıcak servis yapılır.
MAHLUTA
Mahluta çorbası, Antakya yöresine özgü mercimek çorbasıdır. Kırmızı mercimeğin suyla kaynatılmasıyla yapılır. Çorbanın kıvamına gelmesinden sonra ayrı bir tavada kızartılan sıvı yağın içerisine kırmızı pul biber ve kuru nane atılarak kızartılır. Çorbanın tabaklara konulmasından sonra kızartılmış yağ çorbanın üzerine kaşıkla dökülerek sunulur.
ŞİŞ BÖREK
Pirinçler çiçek gibi açılıncaya kadar haşlanır. İçine tuzlu yoğurt ekle¬nir ve özleşinceye kadar kaynatılır. Servis yapılmadan önce yöreye has şapkalı mantı, kaynayan çorbanın içine atılır ve pişmeye yakın nanesi eklenir. Arzu eden tuz da ekler. Tavada tereyağ ve pul biber hafif yakılır. Çorba servis yapılırken üzerine dökülür ve sıcak servis yapılır.
TOĞGA ÇORBASI
Dövme buğday çok dağılmayacak biçimde haşlanır. Ispanaklar nor¬mal irilikte doğranır. Yoğurt su ile ayran kıvamına getirilerek içine un eklenir. Yüksek ateşte sürekli karıştırılarak kaynayan karışıma ıspanaklar eklenir. Ayrıca temizlenip hazırlanan ıspanak kökleri bir bütün olarak eklenir. Önceden haşlanan dövme buğday eklenerek yaklaşık 10 dakika kadar sürekli karıştırılarak kaynatılır. Piştikten sonra sıcak veya soğuk servis yapılabilir.
TUZLU YOĞURT ÇORBASI
Suda pirinçler çiçek gibi açılıncaya kadar haşlanır. Arzu eden bir diş doğranmış sarımsak ekleyebilir. Suyu eksilirse yeniden su eklenir. Tuzlu yoğurt üzerine eklenir. Özleşene kadar kaynatılır. Özleşince bir kaşık tereyağı eklenir. Altını kapatmaya yakın nanesi biraz fazla ol¬mak üzere kırmızı pul biber serpilir. Sıcak servis yapılır.
YOĞURT AŞI
Köfteleri ekşi aşı köftesi gibi hazırlanır. Ancak köfte için hazırlanan bulgurdan köftenin yanına misket büyüklüğünde parçalar koparıla¬rak el yardımı ile yuvarlaklaştırılır. Nohut bir gece önceden ıslatıla¬rak haşlanır. İsteyen nohutsuzda yapabilir. Pirinç sıcak suda haşlanır ve içine tuzlu yoğurt eklenerek 5-10 dakika kadar kaynatılır. İçine nohut ve köfteler eklenir. Başka bir tavada tereyağı ile bolca kuru nane kızartılır ve kaynayan çorbanın üzerine dökülür. Bir taşım kay¬natılır ve indirilir. Sıcak servis yapılır
Back to Top