Dolma ve Sarmalar Yemek Çeşitleri Listesi
ETLİ LAHANA SARMASI
Lahana yapraklarına ayrılarak sarılacak kıvama gelinceye kadar ha¬fif haşlanır. İçine konulan malzemelerin tamamı karıştırılarak harcı hazırlanır. Lahana, normal yaprak sarmasından daha uzun ve biraz kalınca sarılır. Geniş bir tencerenin tabanına lahananın kalın sap kı¬sımları yerleştirilir. Üzerine lahana sarmaları dizilir. Üzerine yeteri kadar su eklenir ve kısık ateşte pişirilir. İndirilmeye yakın üzerine 2 çorba kaşığı kadar yağ gezdirilir.
MUMBAR
Taze bağırsağın içi boşaltılır, kaba kirlerinden arındırılır, etrafı ve içindeki bağırsağın haricindeki dokular, tabakalar kazınır, tekrar tekrar iç dış yapılarak yıkanır. Bir gün (iki gün de olabilir) tuzlu suda bekletilir. Birkaç saat aralıklarla tuzlu su yenisiyle değiştirilir. Tekrar iç dış yıkanır. Bu arada soğanlar çok ince doğranır. Pirincin içine, doğranan soğan, kıyma, karabiber ve tuz eklenerek iyice karıştırılır. Mumbar yağlı kı¬sım içeri gelecek şekilde çevrilir. Hazırlanan iç mumbara doldurulur ve uçları iple bağlanır. Tencerenin dibine yuvarlak biçimde yerleşti¬rilir ve üzerine çıkacak şekilde sıcak su eklenerek pişirilir. Piştikten sonra yüksek ısıda firında hafif kızartilır ve sıcak servis yapılır.
PATLICAN DOLMASI
Patlıcanlar incecik oyularak yıkanır. Domates, soğan ve sarımsağın kabukları soyularak incecik doğranır. Pirinçler güzelce yıkanır. Her dolmaya bir kaşık pirinç ölçüsü kullanılabilir. Pirinç, kıyma, sarımsak, domates, salça, bir miktar sıvı yağ, karabiber karıştırılarak iç hazır¬lanır. Patlıcanlar doldurulur. Ağzı domates ile kapatılabilir. Hepsinin ağız kısmı yukarı gelecek şekilde tencereye dizilir ve pişme süresi kadar kısık ateşte bırakılır. Ocaktan almadan kısa bir süre önce üze¬rine nar ekşisi gezdirilir. İsteyen nar ekşisini hazırlanan dolma içine de ekleyebilir. Aynı yöntem ile kırmızıbiber dolması da yapılabilir.
ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA
Asma yapraklan tuzundan arınması için hafif haşlanır ve suyu sü¬zülür. Pirinçler iyice yıkanır. İnce doğranmış soğanlar zeytinyağı ile birlikte kavrulur. İçine sarımsak, pirinç, salça ve baharatlar eklenir. İsteyenler çok az nar ekşisi, kavrulmuş süneber (çam fıstığı), ıslatı¬lıp suyu süzülen kuş üzümünü ekleyebilir. Hepsi kavrulduktan son¬ra yaprağın içine parmak kalınlığında konularak sarılır. Tencerenin dibine bir sıra asma yaprağı yerleştirilir. Üzerine sarmalar dizilir ve en üste ağırlık konur ve Üzerine hafif zeytinyağlı sıcak su eklenerek kısık ateşte uzun süre pişirilir. Sıcak veya soğuk servis yapılabilir.
ZILK DOLMASI
Hatay yöresine ait bir sarmadır. buradaki adıyla zılk sarması, hem lezzetli,hem besleyici,hemde vitamin olarak zengin bir sebze olan pazıyı, tüketmenin güzel bir yoludur .
Back to Top