ARAP KEBABI
Kıymanın soğan domates ve biber ile harmanlanmasıyla oluşan bir yemektir. İnce doğranan maydanozlar yemeğin üzerine serpilerek servis yapılır.
AŞUR
Güveç, tencere veya büyük kazanlarda odun ateşinde pişirilir. Yine yöreye göre değişmekle birlikte kırmızı biber, salça, soğan ve yağdan oluşan bir sosla servis yapılır.Genellikle dana etiyle yapılır ama tavuk etiyle de yapılabilir. Yöresine göre keşkek, yanında haşlanmış tavuk, salçalı nohut yemeği, pirinç pilavı, bulgur pilavı ve ayran ile servis edilir. Genellikle kemikli dana etinden yapılan keşkeğin üzerine, kırmızı biber ve tereyağından hazırlanmış sos dökülür.
BELEN TAVA
Kuşbaşı olarak doğranmış kuzu etinin sebzelerle etkin uyumu sayesinde bu harika yemek ortaya çıkar.Belen tava ,Hatay ilinin Belen ilçesinde yapılan yöresel bir yemektir.
KAĞIT KEBABI
Maydanoz ve yeşil biber çok ince kıyılır ve kıymaya eklenir. Hepsi yoğrularak 6 parçaya bölünür. Tepsi tabanı yağlı kağıt ile kaplanır. Her parçaya daire şekli verilir. Yüksek ısıda fırında kıymanın pişme süresi kadar pişirilir ve sıcak servis edilir.
MAKLUBE
Yemeğin çok farklı hazırlanışları olup, kuzu eti çam fıstığı ve bademlerle dibi zeytinyağlanmış bir tencerede kavrulur. Sonrasında tencerenin dibine kızartılmış patlıcan döşenir. Üzerine et, onun üzerine de pirinç döşenir, tekrar patlıcan tekrar et tekrar pirinç döşenerek tencere doldurulur az bir su ilave edilerek karıştırmadan pişirilir. Pirinçler pişince tencere büyük bir sofra tepsisine ters kapatılarak boşaltılır. Pirince bol bol karabiber ve başkabaharatlar eklenir.
TAVUK DÖNERİ
Döner şişine geçirilen ve ateşte pişirilen tavuk eti yaprak şeklinde kesilir. Yufka ekmeğine benzer özel ekmeğine acılı veya acısız salça sürülür. İçine tavuk, salatalık turşusu, patates kızartması, sos ve mayonez eklenerek dürüm şekli verilir. Yanında acı biber ve turşu ile ikram edilir.
TEPSİ KEBABI
Maydanoz çok ince kıyılır. Kıymanın içine tuz karabiber ve maydanoz eklenerek karıştırılır. Karıştırılan harç tepsiye yaklaşık 1 cm kalınlığında yayılır. Patates, domates, soğan ve yeşil biber ile süslenir. Salçalı su ile üzerine döküldükten sonra pişirilir ve sıcak servis edilir.
TİRİT
Tirit et suyuna kızartılmış veya bayat ekmek konularak yapılan yemektir.[1] Tirit kelimesi Farsça bir kelimedir. Yörelere göre çok farklı et konula bilinir. Kaz, ördek, tavuk, inek, koyun eti ile yapılan çeşitleri vardır.
TUZDA TAVUK
Tavuk özel olarak soslanarak yaklaşık 7 kg Kaya tuzu ile kaplanır.3 saat Taş fırında bekletilir. Reyhanlı bölgesinde çok meşhurdur.
Back to Top