ISPANAKLI BÖREK
Hamuru mayalanarak yarım saat kadar dinlenmeye bırakılır. Ispanak¬lar temizlenir ve sap kısımları kesilerek doğranır. Tuzla ovularak öl¬dürülür ve malzemeye eklenir. Zeytinyağının bir kısmı, tuzlu yoğurt, çökelek ve ince doğranmış soğan karıştırılır ve ıspanağın üzerine dö¬külür. Pul biber serpilerek iyice harmanlanır. Mayalanmış hamurdan cevizden biraz büyükçe parçalar kopartılır ve el zeytinyağına batırıla- rakyufka inceliğinde açılır. Açılan yufkanın içine ıspanaklı iç konularak rulo şekli verilerek helezon şeklinde kıvrılır. Zeytinyağı ile yağlanan tepsiye dizilir. Üzerlerine zeytinyağı sürülür ve hafif susam serpilir. Normal sıcaklıktaki fırında üzeri hafif kızarıncaya kadar pişirilir.
ISPANAKLI KATIKLI EKMEK
Biberli ekmeğe nazaran taze ıspanak ve yöresel lezzetimiz olan tuzluyoğurt,baharat karışımlarından elde edilir.Yine size özel hazırlandıktan sonra özel taşfırında hamurun içerisinde yapılıp sizlere sunulur.
KATIKLI EKMEK
Hatay (Antakya)'ın yöresel yemeklerinin başında gelir. Antakyalılar için kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alan ve her ekmek fırınının yanı sıra evlerde de kolaylıkla pişirilebilen "Biberli (katıklı) Ekmek" kentin lahmacunu olarak tüketiliyor. Mutlaka her evde, haftada iki kez yapılır . Biberlisi, sadesi, ıspanaklısı, çökeleklisi tadına gerçekten doyum olmaz tandır ekmeğinin. Hatay'a yolunuz düşerse bu tandırda pişen katıklı ekmeklerin mutlaka tadına bakın.
KAYTAZ BÖREĞİ
Antakya?nın yöresel bir lezzetidir. Tat olarak lahmacunu andıran kaytaz böreğini öğlen veya akşam yemeklerinde de servis edebileceğiniz gibi aynı zamanda ara öğünlerde çay ile de servis edebilirsiniz
KEREBİÇ
Zeytinyağı, su ve kabartma tozu derin bir kaba konularak iyice karıştırı¬lır. Ardından azar azar un ilave edilerek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edilir. İsteyen kabartma tozunu una da ilave eder. Ha- muryarım saat kadar dinlendirilir ve aynı zamanda kabarması beklenir. Dövülmüş ceviz, tarçın ve toz şeker karıştırılarak iç malzemesi hazırla¬nır. Yeterince dinlenen hamurdan ceviz iriliğinde bezeler kopartılarak mekik şekli bazen de yumurta verilir. İçi oyulurve dövülen cevizler içine yerleştirilir. Ağzı sıkıca kapatılır. Tereyağı ile yağlanmış tepsinin üzerine dizilir. Fırında hafif kızarıncaya kadar pişirilir. Köpük (köpük helvası) ile servis yapılır. Kerebiç köpüğe batırılarak tüketilmektedir.
KÖMBE
Uzun süre dayanıklı ve Hatay bayramlarını süsleyen bu tadı sizlerde bayramlarınızda veya normal günlerde misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Uzun süre dayanıklı olmasının bir avantajı da bolca yapıp her an hazırda bulundurabilirsiniz ve misafiriniz geldiğinde hemen suna bileceğiniz bir lezzet. Kömbe kurabiye Hatay Antakya?ya ait meşhur bir kurabiye. Antakya?ya özgü kılan şey ise içine konulan ve bir çok baharatın karışımından elde edilen kömbe baharatının kullanılması.
KÜLÇE
KÜLÇE , Antakya yöresel Lezzetlerinden biridir.Hamur,maya ve özel baharatlarla yapılır.Zeytinyağı ve tereyağı karışımı kullanılır.
SEMBUSEK
Öncelikle hamuru yoğrularak dinlenmeye bırakılır. Et doğranarak haşla¬nır. Haşlandıktan sonra tokmak yardımı ile iyice dövülür. Soğanlar ince ince doğranır ve yağda eritilir. Dövülen ete kavrulmuş soğan, yeteri ka¬dar tuz, karabiber eklenir ve hepsi karıştırılır. Üzerine ince doğranmış maydanozlar eklenir. Semirseğin yufkası, normal ekmek hamurunun baklavalık yufka şeklinde açılmasından elde edilir. Hamur uygun büyük-lükte parçalara ayrılır. (Yufka açıldığında yaklaşık 10 cm bir genişlik elde edilmesi gerekmektedir.) Her bir semirseğin yufkası için hamur tereya¬ğı ile yoğrulur ve hamur dinlendirilir. Dinlenen hamur açılarak ortasına hazırlanan içten koyulur ve üçgen veya yarım ay şeklinde katlanır ve üzeri yağlanarak tepsiye dizilir ve firında pişirilir.
Back to Top