Mezeler ve Salatalar Yemek Çeşitleri Listesi
ALİ NAZİK
Patlıcanlar közlenir ve kabukları soyularak küçük parçalar halinde doğranır. Sarımsaklar ezilerek süzme yoğurta eklenir ve karıştırılır. Tavada kavrulan ete karabiber ve tuz serpilir. Yoğurtla hazırlana ka¬rışım servis tabağına yayılır. Ortasına kavrulan etler sıcak olarak yer¬leştirilir. Etrafı arzuya göre maydanozla süslenir. Sıcak servis yapılır.
ABAĞANNUŞ
Abagannuş patlıcanlar ve biberler közlenerek yapılan bir mezedir.
BAKLA
Bakla akşamdan ıslatılır. Yumuşayınca kabuklan soyulur ve haşla¬nır. Eskiden bakla carası denilen kaplarda haşlanırken, günümüzde tencerelerde de haşlanmaktadır. Haşlandıktan sonra iyice ezilerek püre haline getirilir. Sarımsaklar iyice dövülür. Ahşap tokmak yardı¬mıyla ezilen baklanın içine sarımsak, tahin ve limon suyu eklenerek kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Servis tabağına yayılarak üzerine zeytinyağı gezdirilir. Arzu edildiği kadar kimyon serpilir ve mayda¬nozla süslenerek servis yapılır.
HAVUÇLU TARATOR
Havuçların kabuklan soyularak kalınca rendelenir. Zeytinyağında sararıncaya kadar hafif kavrulur. Sarımsaklar ezilir ve süzme yo- ğurta eklenir. Kavrulan havuçlar yoğurtun üzerine eklenir ve iyice karıştırılır. Üzeri maydanozla süslenir ve servis yapılır. İsteyenler dö¬vülmüş ceviz ekleyebilirler. Ayrıca isteyenler havucu rendeledikten sonra yumuşayıncaya kadar haşlayaraktan hazırlayabilirler.
HUMUS
Humus nohut ve tahine limon suyu, sarımsak, tuz, kimyon, kırmızı biber ve zeytinyağı eklenerek yapılan bir Ortadoğu mezesidir. Houmousve Hummus olarak da yazılıp okunur. Hummus Arapça nohut anlamına gelmektedir
MUHAMMARA
Ana malzemeleri genelde taze veya kurutulmuş biber, öğütülmüş ceviz, öğütülmüş ekmek ve zeytinyağ. Ayrıca sarımsak, limon suyu ve nar ekşisi de katılabiliyor. Bazen de kimyon katıldığı oluyor. Nane yapraklarıyla garni edilebilir.
ROKA SALATASI
Rokalar yıkanarak temizlenir ve normal büyüklükte doğranır. İçine kabukları soyulmuş domates normal büyüklükte doğranır, sarım- saklarda doğranarak eklenir. Bolca nar ekşisi ve zeytinyağı döküle-rek harmanlanır. Domates ile süslenerek servis yapılır.
SÜRK SALATASI
Sürk salatası taze ve küflü sürkten olmak üzere iki türlü yapılmaktadır. Sürk bezesi alınır ve el ile irice parçalara ayrılır. Soğanlar ve çekirdeği çıkarılan bi¬berler ince doğranır. Soğanlar ve biberler el ile ovu¬lur. Kabuğu soyulmuş domatesler irice doğranarak bu karışıma eklenir Üzerine arzu edildiği kadar zey¬tinyağı dökülür ve servis yapılır. Küflü sürk incecik doğranır. Soğan, kabuğu soyul¬muş domates, çekirdeği çıkarılan biberler ince doğranır. Sürkün içine eklenir ve hepsi karıştırılır. İçine bolca zeytinyağı dökülerek servis yapılır.
TARATOR
Maydanozlar doğranır. Tahinin içine eklenir. İyice karıştırılarak li¬mon suyu eklenir. Üzeri ceviz ve maydanoz ile süslenerek servis yapılır.
TURPLU TARATOR
Turplar iyice yıkanarak kabuğu soyulmadan veya biraz soyularak iri¬ce rendelenir. İçine dövülmüş cevizler, sarımsak, limon suyu eklenir. Süzme yoğurtla karıştırılır ve yeteri kadar tuz eklenir. Arzu eden süs¬leyebilir. Servis tabağına yayılarak servis edilir.
ZENGİN
Soğan ve domatesler ince ince doğranır. Salçanın içine doğranan soğan ve domates, zeytinyağı ve isteğe bağlı fesleğen eklenerek ka¬rıştırılır. Kahvaltıda da tüketilebilir.
ZEYTİN SALATASI
Tatlandırılmış yeşil zeytinin çekirdeği çıkartılır. Domateslerin ka¬bukları soyularak ince doğranır. Aynı şekilde maydanoz ve soğanda doğranır. Zeytinlerin içine eklenir. Bol zeytinyağı ve nar ekşisi ekle¬nerek karıştırılır. İsteyen süsleyerek servis yapar.
ZILK SAPI YOĞURTLAMASI
Zılkın yalnızca sap kısımları temizlenerek, küçük küçük doğranır. Yumuşayıncaya kadar suda haşlanır. Pişen saplar süzgeçte suyunun tamamen akması için bekletilir. Soğuduktan sonra süzme yoğurt ek¬lenerek iyice karıştırılır ve tuz eklenir.
Back to Top