ISPANAK BORANİYESİ
Borani, Anadolu'nun çeşitli yörelerinde farklı şekillerde hazırlanan bir yemek türüdür. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve tereyağı dökülerek servis edilir. Genellikle kuru soğan ile birlikte tüketilir.
KABAK BORANİYESİ
Hatay mutfağında borani yemekleri tuzluyoğurtla yapılmaktadır,kabak boraniyesi,yeşilsoğan boraniyesi,ıspanak boraniyesi,bakla boraniyesi gibi türleri bulunmaktadır.
LÜBYE
Soğan, biber ve domatesin, lübye ile harmanlanarak pişirilen yemektir. Özellikle kırmızı taze baş biber ile tüketilir.
ÖCCE
Ana malzemesi kabak olan bir sebze yemeğidir. İnce kıyılmış kabağın un ve yumurta ile bağlandıktan sonra köfte porsiyonlarına ayrılarak yağda kızartılmasıyla yapılır. Ilık ve soğuk servis edilebilir. Pişirme tekniği kızartma olmasına rağmen kızartma sınıfında olmamasının sebebi piştikten sonraki halini almasındaki asıl unsurun içindeki un ve yumurta olmasıdır.
ŞIH MUALLA
Haşlanmış mercimeğin içine salça, zeytinyağı, nar ekşisi, tuz, karabiber, kimyon ve bol nane serpilir. Patlıcanlar soyulur. Bir parmak kalınlığında boyundan kesilir. Tencereye bir sıra patlıcan, bir sıra mercimekli harç olmak üzere katlı bir şekilde dizilir. Suyu eklenir ve patlıcanın pişme süresine göre pişirilir.
ŞIHIL MAHŞİ
Şihil Mahşi, Hatay?a özgü bir kabak yemeğidir. Aslında 500 yıllık Osmanlı mutfağının Şeyhü?l- Muhşi adıyla anılan ?Dolmaların Şeyhi? anlamına gelen ve o dönemlerde Hatay, Halep ve Kilis yörelerinden gelen malzemeler ile yapıldığından o dönemlerde dahi Osmanlıda isim yapmıştır.
ZEYTİNYAĞLI ZILK
Zılkın yaprak kısmı kesilerek sapları temizlenir. Yaklaşık 1 cm uzun¬luğunda kesilir ve pişene kadar haşlanır. Soğanlar ince doğranır ve salça ile birlikte zeytinyağında kavrulur. Zılk sapı hiç su kalmayacak şekilde sıkılır ve kavrulan soğana eklenir. Yeteri kadar kavrulduktan sonra, arzu eden kimyon ekleyebilir. Üzerine hafif pul biber serpile¬rek servis edilir.
Back to Top