CARA PEYNİRİ
Çökelekler alınır ve bez torbalara konulur. Suyu iyice süzdürülür. İçine çörek otu eklenir. Peynir olarak ezme peynir kullanılır. Buna da çörek otu eklenir. İsteyen kuru kekikte ekleyebilir. Hem çökek hem de peynir iki ayrı büyük leğende tuz ile iyice harmanlanır. Her zerresine tuzun mutlaka nüfuz etmesi gerekir. Testiye sırayla bir kat peynir bir kata çökelek basılır. Bu basma işlemi çok önemlidir. Hiç hava boşluğu kalmamalıdır. Testini ağzı bezle bağlanır ve ters konularak suyunun geçmesi için birkaç gün beklenir. Sonra testinin ağız kısmına tereyağı eritilip dökülür. Üzerini hamurla sıvanır. En üstü tülbentle kapatılıp testi ters bir biçim de bahçeye gömülür. Yaklaşık 6 ay toprağın içinde kalır. Çıkarıldıktan sonra tüketilir.
EZME/YAPRAK PEYNİR
İnek sütü ile yapılan köy peynirinden elde edilir. Peynir küp küp doğranır. Süzgece konur ve kayna¬yan suyun içine daldırılır. 5 dakika bekletilir. Mer¬merin üzerine çıkarılır. Tek sıra halinde dizilir ve üzerine ağır bir mermer konulur. Yaprak haline gelir bundan dolayı ezme peynir denir. İsteğe bağlı olarak 1- 2 saat tuzlu suda bekletilir. Suyu süzdürü¬lerek tüketime hazır hale gelir.
KÜFLÜ ÇÖKELEK
İyice kurutulan sürk istenirse küflendirilir. Bu küflendirilme işleminin yapılabilmesi için sürk gazete kâğıdına veya sa¬man kâğıdına tek tek sarılır ve cam kavanoza yerleştirilir. Bir hafta on gün içinde kavanozdan çıkarılır üzerinde oluşan ta¬baka sıyrılarak temizlenir ve havalandırılır. Ardından tekrar sarılarak cam kavanoza yerleştirilir. Bu işlem bir kez daha tekrarlanır ve küflenme işlemi tamamlanır. Küflenmiş çöke¬lekler kâğıda sarılı şekilde poşete konularak buzdolabında saklanır. Kü flendirilmiş sürkün keskin bir kokusu vardır.
SÜNME PEYNİR
Künefelik peynir ince ince doğranıp sıcak suya atılır. Buradan alınarak yoğrulur ve hamur kıvamına getirilir. Hamur kıvamına gelen peynire önce beze şekli, daha sonra simit şekli verilir. Ortasına açılan delik yardı¬mıyla sündürülmeye başlanır. Söndürülen peynir ikiye katlanır ve sıcak suya batirılır. Bazıları bu peyniri eline yün çilesi gibi dolayıp- gevşek bir biçimde- peynirin bir tarafına boğum atarak işlemi tamamlar. Bağlandıktan sonra soğuk suya atılır. Ayar Tuzunda 1-2 saat bekletilir ve tüketime hazır hale gelir.
SÜRK
Taze çökelek alınır. Suyunun iyice akması için kesenin için¬de, üzerine ağırlık konularak bekletilir. Suyu iyice geçtikten sonra keseden çıkanlar elle iyice yoğrulur, içine kimyon, karabiber, hint cevizi, zahter, biber salçası eklenir, yeteri kadar tuz ilave edilerek yeniden yoğrulur. Elle sıkıldığında dağılmayacak kadar iyice yoğrulduktan sonra el avucuna sı¬ğacak şekilde parçalar kopartılır hafif topaç şekli verilir. Tep¬siye dizilerek gölgede kurumaya bırakılır. Belirli aralıklar ile çevrilir ve yaklaşık 2-3 içinde kurur.Kurutma sırasında şekil bozuklukları oluşursa düzeltilir. Kurutma zamanı isteğe göre değişebilir. Jelatine sarılarak tüketime hazır hale gelir. Sürk jelah'n dışında ceviz ya da fındık büyüklüğünde hazırlanarak zeytinyağı içinde cam kavanozlarda da saklanabilir.
TUZLU YOĞURT
Tuzlu yoğurt inek veya keçi sütünden elde edilir. Ancak genellikle inek sütü kullanılır. Süt kaynatılır ve ılıklaşıncaya kadar bekletilir. İçine yoğurt eklene¬rek mayalanır. Mayasının iyi tutması için üzeri bir şey ile örtülerek sıcak or¬tamda olması sağlanır. Yoğurt geniş bir leğene boşaltılır. Hafif ateşte sürekli özellikle tahta bir kaşık yardımıyla karıştırılır ve dibinin tutması engellenir. Karıştırılırken içine yeteri kadar ayar tuzu eklenir. Yaklaşık 30 dakika karış¬tırılır ve üzeri göz göz olunca ocaktan alınır. İyice soğutulur ve kavanozlara konulur. Üzerine zeytinyağı dökülerek saklanır.
Back to Top