Tatlı ve Reçeller Yemek Çeşitleri Listesi
AYVA REÇELİ
Ayvaların kabukları soyulur. Elma dilimi gibi veya küp küp doğranarak yaklaşık 2,5 su bardağı suda haşlanır. Haşlanan ayvanın üzerine toz şeker ilave edilir. Kıvama gelinceye kadar kaynatılır. İndirmeye yakın bir kaç damla limon damlatılır. Ve soğumaya bırakılır. Ayva reçeli çekirdeği ile birlikte yapılır. Çekirdekleri reçele renk vermektedir.
CEVİZ REÇELİ
Mayıs ayının ilk haftası daha olgunlaşmamış olan firik cevizler yeşil olarak toplanır. Cevizin sertliği salatalık kıvamında içine çatalın rahatça girebileceği tazelikte olmalıdır. Önce cevizler maharetli ellerde çabucak kabuklarından keskin bir bıçak yardımıyla soyulur. Daha sonra çizilir ve defalarca suyu değiştirilir. Bu işlem bir çok aktarma kazanı kullanılarak yapılır. Sıra acı suyu çıkan cevizlerin şişlenmesine gelmiştir. İçine şerbetin daha iyi işlemesi için yapılan bu işlem cevizi kenarlarından çentik şeklinde keserek te yapılır. Kireç kaymağına koyulan cevizler buradan alındıktan sonra iyice yıkanır ve haşlanır. Haşlamadaki amaç cevizin içindeki son acı suyu da almaktır. Haşlama suyundan sonra son birkez daha yıkanır, suyu süzülür ve Şenköylüler ceviz reçelinin yapılacağı kazana koyularak üzerine şekeri dökülür. Şeker ve ceviz bu şekilde uzun bir süre bekler. Şeker suya kestikten sonra karanfilleri atılarak yavaş ateşte uzun süre pişirilir.
HAYTALI
Mısır nişastası soğuk suda eritilir, üzerine süt, şeker isteğe göre vanilya ilave edilir. Kısık ateşte muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Elde edilen muhallebi önceden ıslatılmış geniş bir tepsiye 1-2 santim kalınlığında dökülür. Soğuduktan sonra küp küp kesilen muhallebi kaselere yerleştirilir. Üzerine sade dondurma ve gül suyu şerbeti ilave edilir. Günümüzde tatlıyı renklendirmek ve gül suyuna pembe rengini vermek için gıda boyası kullanılır.
KABAK TATLISI
Hatay usulü kabak tatlısı kireçte bekletilerek adeta bambaşka bir kıvama kavuşur. Ağızda adeta bir lokum hissi bırakan Hatay kabak tatlısı şeffafa yakın görüntüsü ile ikramlara bir zarafet katar ve şık bir sunumu vardır. Tıpkı bir şekerleme gibi çekici olmasının yanı sıra çok hafif bir tadı vardır.
KEBBET REÇELİ
Kebbetin dış kabuğu ince soyulur. Dörde bölünüp meyve kısmı çıkartılır. Kebbetin iç kabuğu kibrit büyüklüğünde doğranır. Acı olan kabukları yumuşayıncaya kadar suda haşlanır. Haşlandıktan sonra süzerek soğuk suda bir gece bekletilir. Acısının tamamen çıkması için suyu birkaç kez değiştirilir. Ge¬niş bir tencereye dökülen şekerin üzeri su ile kaplanacak şekilde doldurulur ve kaynatılır. Kıvama gel-meden önce, kebbetler avuçta sıkılıp suyu iyice akıtılarak içine atılır. Kebbetler ile beraber kaynayan şekerli su reçel kıvamına geldiğinde 1 limon suyu sıkılır. 3- 5 dakika kaynatılarak soğumaya bırakılır.
KEREBİÇ KÖPÜĞÜ
Çöven kökünü iyice yıkadıktan sonra miktarına göre üzerine su dö¬külür ve bir gece bekletilir. Yeterli bekleme süresinden sonra yakla¬şık 2 saat kaynatılır. Kaynadıktan sonra su süzülür ve içine toz şeker eklenir. Bu sürenin sonunda sıcak halde süzün ve şekerini ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra yüzeyin köpürdüğü görülür. Köpükleri ala¬rak alta süzülen suyu dökün. Elde edilen köpüğe kerebiç batırılarak yenir. Günümüzde Antakya'da evde köpük yapan kimse yok. Uzun Çarşıda 3-4 tane esnaf tarafından köpük satılmaktadır.
KÜNEFE
Künefe, kadayıf ve peynirden yapılan ve sıcak olarak servis edilen, Doğu Akdeniz yöresine ait bir tatlı çeşididir. Anavatanı Hatay olan künefe, farklı şekillerde Mersin, Adana, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin'de yapılır. Künefenin birden fazla çeşidi olmasına rağmen genel yapılış yöntemi aynıdır. İki katman kadayıf arasına tuzsuz bir cins peynir koyularak hafifçe pişirilir ve üzerine çok koyulaşmamış şeker şurubu katılır.
PATLICAN REÇELİ
Özellikle Ekim ayında patlıcanların artık sonunun geldiği zaman, patlıcanlar yaklaşık 2-3 cm civarın¬dayken toplanır. Sapları çıkartılır, kabuğu çok ince soyulur ve ortası oyulur. Patlıcanlar çok hafif ezil¬meyecek kadar haşlanır. Kabak tatlısında olduğu gibi kireçli su hazırlanır. Patlıcanlar kireçli suda bir gün bekletilir. Kireçli suda sertleşen patlıcanlar alınarak süzülür ve temiz suda yıkanarak kirecinden iyice arındırılır. İsteyen kireçli suyun iyice çözülüp patlıcanlardan akması için 1-2 dakika haşlayarak arındırma işlemini yapabilir. Başka bir tencerede şırası hazırlanır. Patlıcanlar kaynayan şıranın içine atılır. Kıvama gelen reçele 2-3 damla limon damlatılır ve karanfil eklenir. Ateşten alınan patlıcanların içine arzuya göre ceviz doldurulur. Patlıcanlar cam kavanoza yerleştirilir ve şırası da üzerine dökülür.
PEYNİRLİ İRMİK HELVASI
Aynı işlem ile Peynirli Un Hel¬vası da yapılmaktadır. İrmik yerine un kullanılmaktadır. Buğday unu es- merleşene kadar kavrulur. Şekerli su üzerine dökülür ve kaynatılır. Kıvam haline gelince ortasına tuzsuz peynir gömülür. Ağzı kapatılır 10 dakika son¬ra iyice karıştırılır. Üzerine çam fıstığı ile tereyağı kavrularak dökülür. Sıcak servis yapılır. Şeker ve su iyice karıştırılarak eritilir ve ateşte kaynatılır. Tuzsuz peynir ince ince doğranır ve suyu iyice süzülür. Tencerede tereyağı eritilerek içine irmik eklenir ve kavrulur. Başka bir tencere hazırlan sıcak şekerli su üzerine dökülür. İrmik suyu çekinceye kadar karıştı¬rılır ve yeteri kıvama gelince ateşten alınır. Dilimlenen İnce peynir üzerine eklenerektencerenin kapağı kapatılır. Peynirlerin erime sü¬resi kadar beklenir. Tencerenin kapağı açılarak karıştırılır. Üzerine arzuya göre çam fıstığı veya dövülmüş Antep fıstığı serpilerek sıcak şekilde servis edilir.
ŞAM TATLI
İrmik, şeker, un, süt ( yoğurt), yumurta, sıvı yağ, tahin ve pekmezden yapılan şam tatlı Hatay mutfağına ait bir tatlı çeşidimizdir. Yörede baklavadan sonra evlerde en çok tüketilen bir tatlı olduğu gibi Hatay'lı sokak seyyar satıcılarının da tepsiler içerisinde porsiyonlanmış olarak günlük sattığı bir tatlıdır.
TAŞ KADAYIF
Yeteri kadar un ile su boza kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. İçine yeterli miktarda karbonat eklenir ve mayalanması için beklenir. Küçük bir tavaya 1-2 damla sıvı yağ konur. Yağ ısındığında kepçe ile kadayıfın hamurundan yaklaşık yarım cm kalınlığında dökülür. Üst kısmı göz göz oluncaya kadar beklenir. Bu arada alt kısmı kızarmış olur. Ceviz içi ufala¬nır ve tahin ile karıştırılır. İsteyen toz şekerde ekleyebilir. Krep şeklinde olan hamurun ortasına cevizli harçtan konulur ve yarım ay şeklinde ka¬patılır. İsteyen ceviz yerine ağız koyarak hazırlayabilir. Bunun adı ağız¬lı kadayıftır. Kadayıflar derince bir tepsiye dizilir. Başka bir tencere de hazırlanan şıra kadayıfların içine dökülür. Sıcak veya soğuk tüketilebilir
Back to Top