BAŞKAN SAVAŞ HRT AKDENİZ TV’NİN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 14 Ocak Pazartesi günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan; sunuculuğunu Can Çapar’ın üstlendiği ‘Gündeme Dair’ adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Belediye başkanlığı görevi süresince Hatay için yaptığı hizmetleri ve yapacağı projeleri anlatan Başkan Savaş, Hatay’ın gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yaklaşan yerel seçimle ilgili görüşlerini paylaşan Başkan Savaş, “Hem millet ittifakının hem de cumhur ittifakının olduğu çok önemli bir seçime giriyoruz. İttifakın kurmayları istişare ediyor. Hangi ilçede hangi ilçenin adayı çıkacak belli değil. Defne, Samandağ ve Arsuz dışındaki ilçelerde ittifak olabilir. Adayların ay sonuna doğru netleşeceğini umuyorum. 60 günlük bir süre adayların kendilerini anlatmaları için yeterli bir süre olacaktır. Benim bu konuda avantajım var, 5 yıldır büyükşehir belediye başkanlığı yapıyorum, insanlarımızla sık sık bir araya geliyorum. En çok çalışan kendisini en çok ve doğru bir şekilde ifade eden bu seçimi kazanacaktır. İnsanlar oy verirken adayın kalitesine, vizyonuna, mantalitesine, birikimlerine ve ayak izlerine bakacaktır. Bu nedenle tanınmak önemlidir. Rakip adaylarda, devletin ve hükümetin gücü var, ekonomik güçleri bize göre çok fazla ve daha organizeler, onların da bu şekilde avantajları var” dedi.

“SİYASET TOPLUMA FAYDA SAĞLAMAK İÇİN YAPILIR”

İskenderun ilçesi için henüz CHP adayının belli olmadığına ve seçim yarışını kazanmak için yetkililerin yoğun mesai harcadığına dikkat çeken Başkan Savaş, “Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki (CHP) arkadaşlarımıza kırılma yaşanmaması için partiye küsmemelerini söylüyorum. ‘Ben aday olmadım’ diyerek bir kenara çekilip küsmek doğru değil. Aday gösterilseler de gösterilmeseler de kendi değerleri çerçevesinde her noktada hizmet edebilirler. Toplumu kucaklamak lazım, siyaset topluma fayda sağlamak için yapılır. Siyasette hizmet anlamında verici olmak lazım” açıklamalarında bulundu.

“HER VATANDAŞ SANDIĞA GİDİP SORUMLULUK YÜKLENMELİ”

Seçimlerde sandığın önemini vurgulayan Başkan Savaş, “Demokrasi sandıkta tesis ediliyor. Sandıktan çıkan halkın iradesidir. Eğer halk değişiklik, ekonomik refah ve huzur istiyorsa, sandığa gidip oy vererek sorumluluk almalı. Bunu yaparsanız hem vatandaşlık görevinizi yerine getirmiş olursunuz hem de demokrasinin tecellisine katkı sağlamış olursunuz. Küsmeye hiçbirimizin hakkı yok. Kimi daha başarılı ve değerli görüyorsak oyumuzu ona vermemiz lazım” ifadelerine yer verdi.

“HAYAT’IN ŞANLI MÜCADELESİNE HİÇBİR KATKISI OLMAYAN SURİYELİLER OY KULLANACAK”

Hatay’da yaşayan Suriyelilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını alarak oy kullanacağı gerçeği hakkında görüşlerini dile getiren Başkan Savaş, “Bizim atalarımız burada Fransızlara karşı 20 sene bağımsızlık mücadelesi vermiş, esarete karşı savaşmış ve sonunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün destekleri ile bağımsızlığımıza kavuşarak bir devlet olmuş. Daha sonra da kendi isteğimiz ile Türkiye Cumhuriyeti’nin serhat şehri olmuşuz. Suriye’dekiler kendi içerisinde savaşarak kardeş kanı dökmüş, Suriye’den Hatay’a gelmişler ve biz 7 yıldır onlara bakıyoruz. Bunda bir sıkıntı yok, madem orada bir can güvenlikleri yok gelebilirler biz de bakalım. Ama bu kardeşlerimiz savaş bittiğinde kendi ülkelerine gitsinler. Bizim geçmişimizdeki bu şanlı mücadelede hiçbir katkısı olmayan bu kardeşlerimizin torunları ve onların çocukları yerel seçimde oy kullanacak. Bunlar bizim çocuklarımızın geleceğini tayin edecekler. Şu anda nüfus müdürlüklerinde Suriyelilere Türkiye Cumhuriyeti kimliği veriliyor. Şu anki mevcut siyasi partileri ve adaylarını da tanımıyorlar. Şimdi bu durum bizi çok etkilemez diye düşünebilirsiniz ama şu anda dışardan gelen 41 bin kişi oy kullanacak. Seçimde bir oy bile çok önemlidir” dedi.

“İLERLEYEN ZAMANLARDA ÇOCUKLARIMIZ KENDİ ŞEHİRLERİNDE MAĞDUR OLACAK”

Suriyelilerin yerel seçimlerde oy kullanmaları ile yaşanacak sorunlara da değinen Başkan Savaş, “Bu ülkeye katkısı olmayan kendi ülkesinde savaş olup da buraya gelen insanlar bizim çocuklarımızın geleceğini belirlemiş oluyor. Bu coğrafyada hiçbir şey tesadüf değil.  Neden geçen sene değil de bu sene vatandaşlık veriliyor sorgulamak lazım. Sadece Yayladağı’nda 6 bin 500 Suriyeli oy kullanacak. Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı’da Suriyeli bir aday çıksa nüfusa bakarsanız kazanacak durumda. İlerleyen zamanda çocuklarımız kendi şehirlerinde mağdur olacaklar. Ankara’daki devlet büyüklerimizin bu duruma dikkat etmelerini istiyorum. Savaş bittiğinde bu misafirlerin ülkelerine dönmelerini istiyorum” dedi.

“YEREL SEÇİMLERDE 41 BİN OY SEÇİMİ ETKİLER”

Başkan Savaş, “Kumlu’da boş arazide 380 kişinin adı yazıyor. Birçok yerde ölmüş insanlar hala nüfus kütüğüne konmuş. Bu tarz durumlar için itiraz edeceğiz. Hatay gibi bir coğrafyada normal şartlarda seçimi açık ara almak zor. İktidarın, nüfus müdürlüğünün ve adliyenin çok titiz çalışarak adalet ve eşitliğin sağlanması yönünde adım atmasını bekliyoruz. Yerel seçimlerde 41 bin insanın ekstradan oy kullanması seçimi oldukça etkiler” ifadelerine yer verdi.

“HATAY HALKI MÜTHİŞ BİR İRADE GÖSTERDİ”

31 Mart seçimleri ile ilgili düşüncelerini paylaşmaya devam eden Başkan Savaş,” 2014’teki rakibimiz güçlü bir insandı. Zor şartlardaki seçim yarışını kazanmayı Rabbim bize nasip etti. Hatay halkı da müthiş bir irade gösterdi. O kadar güçlü bir rakiple mücadele etmek tek başıma benim harcım değildi. Hatay halkının bize güvenmesi, bizim tarafımızda saf tutması ve bize destek vermesi bizi güçlü kıldı. O zaman iktidar ekonomik anlamda daha güçlüydü. Bizim geçen seçime göre büyükşehir belediyesi olarak daha güçlü bir konumda olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

“BU ZOR ŞARTLARDA İKTİDARIN AVANTAJLI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

Hatay’daki ekonomik durum hakkında önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş,” Şu anda Hatay’da ekonomik durum kötü. Enflasyon en az %50 durumda. Hal böyle olunca da insanlarımız karamsar ve tedirgin. Bu şartlarda iktidarın avantajlı olduğunu düşünmüyorum. İktidar kendini tekrar eden pozisyona geldi. Yeni bir şey üretmemeye başladı. Siyaseti değiştirmekle ekonomi, eğitim veya dış politika değişmiyor maalesef. İktidar sistemi kuramıyor ve iktidar parti yöneticileri de kendini halkın üstünde görüyor” ifadelerini kullandı.

“KENTİMİZE SON DÖNEMLERDE CİDDİ BİR TALEP VAR”

Kentin gastronomi unvanını almasıyla Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilme sürecini izleyicilerle paylaşan Başkan Savaş, kente gelen turist sayısının arttığını belirtti.  

Başkan Savaş sözlerinin devamında; “EXPO ve Gastronomi projelerimiz başta olmak üzere birçok çalışmaya kentimizi uluslararası platformlarda tanıtmak istiyoruz. Eski Antakya evlerinden satın alarak restorasyon çalışmasını gerçekleştiriyoruz. Çalışmaların bitmesiyle birlikte bu evleri Gastronomi Evi olarak kullanacağız.  Bu evlerde bir standart oluşturarak meze, yemek ve tatlı satışı gerçekleştireceğiz. Kentimize son dönemlerde ciddi bir talep var. Yerli turistlerin dikkatini çekmiş olmak büyük bir gurur. Ülkemizden birçok misafir hafta sonunu kentimizde geçirmek adına Hatay’a gelerek yemeklerimizi tadıyor ve buradaki kültürü bire bir yaşıyor. EXPO ile daha cazip hale gelecek olan Hatay’ımız yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistleri de ağırlayacaktır” açıklamalarında bulundu.

“DEVLETİMİZ DE BİZE DESTEK VERİRSE MEMNUN OLURUZ”

 

Başkan Savaş, programın devamında EXPO’nun her kesim tarafından sahiplenmesi ve desteklenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Devletimiz de bize destek verirse çok memnun oluruz. Çünkü EXPO, Orta Doğu ve Anadolu’da ticaretimize ve turizmimize katkı sağlayacak bir olgu” ifadelerine yer verdi.

 

Can Çapar, Başkan Savaş’a Hatay’ın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı kapsamında gastronomi şehri seçilmesinin kente gelecekte ne gibi faydaları olacağını sordu. Başkan Savaş, Hatay gastronomisinin tanıtımına katkı sağlayacak tarihi ev restorasyonları gerçekleştirdiklerini belirterek çok yakında Hatay’ı ziyarete gelen misafirleri ağırlayabilecekleri bu yeni mekânın açılışını gerçekleştireceklerini müjdeledi. Başkan Savaş aynı zamanda EXPO alanında bir gastronomi sokağı inşa edileceğini ve bu sokakta restoranların yer alacağını söyledi.

“HATAY’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİNİ KALİTELİ ÜRETİYORUM DİYENLERE KAPIMIZ AÇIK”

Başkan Savaş, Hatay’ın yöresel ürünlerinin tüketici ile buluşturulacağı yepyeni bir kooperatif kurduklarını ifade ederek, “Kooperatif çalışması ile Hatay’ın yöresel ürünlerini bir firmaya pazarlamak istiyoruz. Bu sayede hem üreticilerimiz hem de tüketiciler kazanacak. Bunun yanı sıra 250 kadın çiftçimize hem Hatay’ın çiçeklerini üretmeleri hem de kendi ihtiyaçları olan sebzeleri ekebilecekleri alanlar kazandırdık. Kadın çiftçilerimize destek veriyoruz. Yakın zamanda kooperatifimiz aracılığıyla bir market zinciriyle anlaşma imzalayarak yöresel ürünlerimizin pazarlanmasına katkı sağlayacağız. Hatay’ın yöresel ürünlerini kaliteli üretiyorum diyen vatandaşlarımıza kapımız açık. Standartlarımız var bu nedenle üreticilerimiz kaliteye ve ambalajlamaya önem verecek” açıklamalarında bulundu.

Hatay’ın ekonomik anlamda darboğaza girdiğini belirten Başkan Savaş bu darboğazdan Hatay’ın kendi ürettiği ürünlerle çıkması için çaba harcadıklarının altını çizdi. Hatay’ın yöresel değerlerinin markalaştırılması için çalışma başlatacaklarını belirten Başkan Savaş, belediyenin tüm hizmetlerinde Hatay’ın ekonomik kalkınmasını gözettiklerini vurguladı.

Orta Doğu’da yaşanan hadiseler sebebiyle kentte ithalat ve ihracatın durma noktasına geldiğini söyleyen Başkan Savaş Yayladağı sınır kapısının bir an önce açılması gerektiğini belirtti.

“ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİMİ PROJEMİZLE 15 BİN HANENİN ELEKTRİK TÜKETİMİNİ KARŞILIYORUZ”

Sunucu Can Çapar Başkan Savaş’a ‘Çöpten Elektrik Üretimi’ projesinin detaylarını sordu. Başkan Savaş, soruya “Çöpten elektrik üretimi tesisiyle 15 bin hanenin elektrik tüketimini karşılayacak elektriği üretiyoruz. İlgili bakanlıklarla görüşme halindeyiz yeni bir tesis kurmayı amaçlıyoruz” şeklinde cevap verdi.

“HAŞERE MÜCADELESİ 12 AY BOYUNCA SÜRDÜRÜLÜYOR”

HBB’nin gerçekleştirdiği haşere mücadelesinin detaylarını paylaşan Başkan Savaş, “90 bin noktada larva mücadelemiz 25 gün arayla sürdürülüyor ve 12 ay boyunca bu mücadeleye devam edilecek.  Kentte bugüne kadar böyle bir mücadele yapılmamıştı. 5 yıllık bir plan yaptık. 5 yıl boyunca her ay insan sağlığına zarar vermeyen ilaçlarla haşere mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

“ATATÜRK CADDESİ’NE BİSİKLET YOLU DA KAZANDIRILIYOR”

Başkan Savaş, Atatürk Caddesi’nde sürdürülen yol ve kaldırım yapım çalışmalarının mart ayı içerisinde tamamlanacağını ve bu cadde üzerine Bakanlık talimatıyla bir bisiklet yolu da kazandırılacağını duyurdu. Başkan Savaş, “ Köprübaşından Vali Göbeği’ne doğru olan kısım çift şerit, Vali Göbeği’nden Köprübaşı’na doğru olan kısım ise tek şerit olacak. Esnafımızla da bu şekilde karara vardık. Asfalt yolu en kısa zamanda tamamlayarak trafiğe açacağız” dedi.

Toplu taşıma hususunda kentte başlatılan dönüşümle ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Hemşehrilerimizin daha güvenli ve konforlu seyahat yapabilmesi için bir dönüşüm başlattık. Otobüs fiyatlarını Büyükşehir Belediyemiz belirlemiyor. Kooperatif ve şoförler odası fiyatları belediyeye gönderiyor biz yalnızca koordinatör konumundayız” şeklinde konuştu.

“SU SÜMBÜLLERİNDEN KENT MOBİLYASI ÜRETİMİ YAPILMASI PLANLANIYOR”

Asi Nehri’ne Hama ve Humus’tan gelen su sümbüllerinin iktidar partisi tarafından bilinçsiz bir şekilde dalga konusu haline getirildiğini ifade eden Başkan Savaş, üniversiteden akademisyenler ile su sümbüllerinden kent mobilyası üretilmesi hususunda istişarelerde bulunduklarını müjdeledi. Asi Nehri’nin Antakya’daki kısmının temizlendiğini ve kokudan arındırıldığını ifade eden Başkan Savaş, yakın zamanda Defne kısmının da Büyükçat Mahallesi’ne yapılacak arıtma tesisiyle tertemiz bir görünüme kavuşacağını bildirdi.

“HATAY’IN SPOR ALANINDA YÜZÜ GÜLÜYOR”

Hatayspor’un başarılarından da bahseden Başkan Savaş, takımın 4 maçlık zorlu bir periyoda gireceğini fakat bu süreçten de başarıyla çıkacağını umduğunu ifade etti. Hatay’ın spor alanında kazandığı başarılardan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Savaş, hem Kadın Basketbol Takımı’nın hem de Hatayspor’un başarılarıyla herkesin yüzünü güldürdüğü ifade etti.

“SEÇİMLER HUZUR VE HOŞGÖRÜ İKLİMİNDE ADİL BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLMELİ”

Komşu ülkelerde coğrafya üzerine plan yapan dış güçlerin kardeşi kardeşe kırdırdığını ve bunu kendi ürettikleri silahlarla yaptığını derin bir üzüntüyle ifade eden Başkan Savaş, herkesin bu durumun farkında olması gerektiğini dile getirdi. Hatay’ın da huzurunun kaçırılmaya çalışıldığını ifade eden Başkan Savaş, vatandaşları bu konuda duyarlı ve bilinçli olmaya davet etti. Seçimlerin adil bir şekilde huzur ikliminde gerçekleştirilmesi ve kente hayırlı bir neticeye ulaşılması dileğini hemşehrileriyle paylaşan Başkan Savaş, herkesi hoşgörü ortamında oy kullanma hakkını kullanmaya davet etti.

15 Ocak 2019