BAŞKAN SAVAŞ KANAL AVRUPA’DA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 29 Kasım Perşembe günü Kanal Avrupa'da yayınlanan sunuculuğunu gazeteci Mustafa Tübcel'in üstlendiği 'Ana Haber Gündem Özel' adlı programın konuğu oldu.

Gündeme dair önemli konuların masaya yatırıldığı programda Tübcel’in sorularını yanıtlayan Başkan Savaş, “ Hatay’a hoş geldiniz. Hatay, son 7 yıldır Suriye’deki kardeş kavgasından hem psikolojik, hem sosyolojik, hem de ekonomik olarak en fazla etkilenen ve bu etkilerden kurtulmak için de yoğun bir çaba sarf eden bir şehir. Hatay’ımızı Avrupa ile paylaşacağınız için çok teşekkür ederiz” dedi.

“ŞEHRİN BÜTÜNLÜĞÜNÜ, BİRLİĞİNİ, HUZUNU VE SEVGİSİBİ ARTTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Tübcel’in “Huzurun, barışın, sevginin ve hoşgörünün başkenti ve gördüğüm kadarıyla bu özelliklerinden hiçbir şey kaybetmedi. Hataylı hemşehrileriniz de size ‘Hatay’ın birleştirici gücü’ olarak hitap ediyor ve sizin sayenizde savaşın memleketlerini teğet geçtiğini ifade ediyorlar. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?” sorusunun ardından önemli açıklamalarda bulunana Başkan Savaş, “ Bir olayın olumsuz yönlerinin hafifletilmesi, şehrin daha pozitif bir hal alması ve umudun var olması birçok değere bağlıdır. Bu değerler arasında öyle yapı taşları var ki o şehrin geleceğine damga vurur. Biz de elimizden geldiğince şehrin bütünlüğünü, birliğini, huzurunu ve sevgisini arttırmaya çalışıyoruz. Antakya Belediye Başkanlığı dönemimde, şu anda Suriye’de var olan savaş henüz başlamamıştı fakat yangının kıvılcımları başlamıştı. Hatay halkının bu yangından etkilenmemesi, bugüne kadar birlik ve bütünlük içerisinde olan Hatay’ımızı en sağlıklı şekilde gelecek nesillere aktarmak için belediye başkanları, muhtarlar, kanaat önderleri ve STK’lar ile toplantılar gerçekleştirerek bu değerlere liderlik yaptık. Hem Antakya, hem de Hatay Büyükşehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemimde bu iki değerimizi hemşehrilerimiz ile paylaştık. Bu paylaşım sonucunda hemlehrilerimiz din, etnik, köken, mezhep ve siyasi yelpazenin neresinde olursa olsun Hatay’ın huzuruna katkı sağlamayı tercih etti. Dini ve etnik kökeni ne olursa olsun bizim insanımızın vatan ve bayrak sevgisi vardır. Cumhuriyeti’ne, Atatürk’üne bağlıdır ve yönü Ankara’ya dönüktür. Böyle bir halkın bir parçası olmaktan da, belediye başkanlığını yapmaktan da onur duyuyorum. Bugüne kadar hiçbir zaman insanlara siyasi gözle bakmadığımız için kiminin abisi, kiminin amcası, kiminin de kardeşiyim. Bu da bizi mutlu ediyor. Her şeye rağmen iyiyiz ve daha atacak çok adımımız var. Ama Ankara’nın da Hatay’a sadece politik pencereden değil kucaklayacak pencereden bakmasını ve elini uzatmasını istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

“KATILIMCI VE KUCAKLAYAYICI BELEDİYE BAŞKANLIĞIN SEÇTİM”

Tübcel’in 15 ilçede de saygı ve sevgiyle karşılanan, bölgeyi kucaklayan ve yüreklere dokunan bir belediye başkanısınız. Kurucu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak neler yaşadınız? sorusuna yanıt veren Başkan Savaş, “ Mevlana’nın, Hacı Bektaş’ın, Tapduk Emre’nin, Hacı Bayram Veli’nin ve Ahi Evran Hz.’nin ifade ettiği gibi ‘Olmak’ lazım. İnsan olmadan bu şehre hizmet edemezsiniz. Nasıl ki sütü çiğken içemezsiniz, belediye başkanlığı da özellikle bu coğrafyada olmadan yapılmaz. Kişiliğiniz, kimliğiniz, karakteriniz oturmadan, çevrenizdeki renklere empati yapma gücüne erişmeden, onlara eşit ve adaletli bakmayı öğrenmeden bu şehirde büyükşehir belediye başkanlığı yapma şansınız yok. Yaparsanız da ne şehir bundan haz alır ne de siz ne yapacağınızı bileceğiniz bir durumda olursunuz. Biz, renklerimizin hangi gerekçelerle ne istediğini biliyoruz. Bunu bilmek yetmez, gereğini yapmak da lazım. Biz bu şehrin çocuğuyuz. Hayatın tüm evrelerini yaşadık. Fakirlik de yaşadık çeşitli meslek gruplarında da çalıştık. Hem okuduk hem çalıştık, her zaman hayatın içinde olduk. Sokak neyse onu da biliyoruz, entelektüel camiayı da biliyoruz. Hal böyle olunca bu şehirdeki insanların her kademesini rahatça algılayıp ona göre hizmet üretiyorsunuz. Bunu yaptığınız zaman da şehre ait oluyorsunuz. Ben 10 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Hiçbir zaman siyasi parti rozeti ile gezmedim her zaman bayrağımızın ay yıldızı ile gezdim. Biz daha çok katılımcı ve kucaklayıcı belediye başkanlığını seçtik. Bunu yaparken de bayrağını seven insanlar, vatandaşlık görevini güzel yapan insanlar bizimle olmayı tercih etti. Biz sadece tek partiden ait insanlardan değil birçok siyasi parti görüşünde olan insanlardan oy alabiliyoruz. Bunun da en büyük sebebi eşitlik ve adalet duygusunun ön planda olması. Yönü Ankara’ya dönük, bayrağının gölgesinde mutlu olan ve vatandaşlık görevini yapan benim için hizmet almaya namzettir. Bunun dışındaki teferruatlarla biz uğraşmayız. Makamıma gelip de işi olması gereken herkesin işi olur. Yeter ki kanuni zeminde yeri olsun” ifadelerine yer verdi.

“HATAY’DA SÖZ VERDİĞİMİZ PROJE VE ÇALIŞMALARIMIZIN EN AZ %70’İNİ YAPTIK”

Başkan Savaş, “ Hatay’da söz verdiğimiz proje ve çalışmalarımızın en az %70’ini yaptık. Hatay medeniyet, tarih ve kültür birikimi olan bir şehir fakat çok ihmal edilmiş. Suriye’den gelen misafirlerimizden sonra Hatay’a hizmet ihtiyacı arttı. Bütün hizmetleri %100 yapma şansımız yok. Ama biz her bölgede çalışmalar gerçekleştirdik. Suriye savaşından dolayı gerek kendi sınırlarımız içerisinde gerek Afrin’de belediyecilik hizmetlerinin %95’ini biz yaptık. Böyle olunca içe dönük hizmetlerde aksama yaşanabiliyor. Devletimizin vermiş olduğu kararlar doğrultusunda bizlerden destek bekleniyor. Böyle olunca da önceliğimiz o bölgeler oluyor” dedi.

“TÜRKİYE’DE BÜYÜKŞEHİRLER ARASINDA EN FAZLA ALTYAPI ÇALIŞMALARINI BİZ YAPTIK”

Başkan Savaş, “Türkiye’deki büyükşehirler arasında en fazla altyapı çalışmalarını biz yaptık. İskenderun ve Antakya’da arıtma tesisleri vardı. Ama biz daha sonra birçok ilçemizde arıtma tesisi yaptık. Bütün ilçelerimizde kanalizasyonlar Asi’ye veriliyordu. Yazın ve ilkbaharda bereketli ovalarımız kanalizasyon suları ile sulanıyordu. Şu anda bitirdiğimiz 8 tane arıtma tesisi var. 9’uncusuna da başlayacağız.” dedi.

“MECVUT İKTİDAR HATAY’A YAPACAĞIMIZ HER HAYIRLI İŞE HAYIR DEDİ”

Mevcut iktidar tarafından gerçekleştirmek istenilen birçok proje ve çalışmaların mecliste engellediğini vurgulayan Başkan Savaş, “ Büyükşehir bizde ama biz mecliste azınlıktayız. Mevcut iktidar partisi Hatay’da Lütfü Savaş gitsin ve bir dahaki seçimi biz kazanalım, Hatay 5 yıl hizmetsiz kalsın modunda hareket ettiler. Hatay’a yapacağımız her hayırlı işte “Hayır!” dedi.  Yıllardır AKP’nin oy aldığı yerlerde hiçbir ayırım gözetmeksizin hizmetler yaptım. Beton asfaltla bütün ilçeler benim sayemde tanıştı. Kendi seçmenlerinin olduğu bölgelerde yapacağım çalışmalara bile hayır dediler. Yapacağımız altyapı ve üstyapı için de borçlanma istememe rağmen hayır dediler. Daha sonra kabul ettiler fakat şuanda İller Bankası’nın para verecek durumu da yok” ifadelerini kullandı.

“ASİ NEHRİ’Nİ PORSUK ÇAYI’NDAN DAHA İYİ BİR POZİSYONA GETİRDİK”

Asi Nehri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Asi Nehri yıllardır kanayan bir yaradır. Ve bize bağlı değildir. Ama şuanda Asi Nehri’ni Eskişehir’deki Porsuk Çayı’ndan daha iyi bir pozisyona getirdik. Yakın zamanda ışıklandırmasını da yapacağız. Asi’ye müthiş bir arıtma tesisi yaptık. Dünya’nın 5’inci Avrupa’nın 2’nci Türkiye’nin 1’inci membranlı arıtma tesisi suyu %99,9 arıtıyor” dedi.

“HATAY SAHİPLENİLMESİ GEREKEN BİR ŞEHİR”

Hatay’ın artan nüfusu ve ekonomideki gerilemesinden dolayı yaşanan sıkıntıları paylaşan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yeterli teşvikin olmadığını da belirterek bu konuda devlet büyüklerinden yardım istediklerini dile getirdi.

Savaş sözlerinin devamında ise şu ifadelere yer verdi; “2012 de çıkan yasa ile Türkiye teşvik konusunda 6 bölgeye ayrıldı. Biz önce 2. teşvik bölgesinde yer alırken daha sonrasında 4. teşvik bölgesinde konumlandırıldık. 2012 yılından beri sürekli geriledik. Ticaret hacmimizde düşüş gözlemlenirken, kişi başına düşen gelirde ciddi bir azalma oldu. Hatay teşvikte hak ettiği yerde değil. Bu nedenle biz bir imza kampanyası başlattık.  Bu kampanya kapsamında 3 haftada  içerisinde 517 bin 259 imza topladık.  Kentimizdeki işsizlik sıkıntısından ve Suriyeli misafirlerimizden dolayı ekonomik anlamda desteğe ihtiyacımız varken, yaklaşık olarak 5 yıldır o desteği alamıyoruz. Vatandaş sayısının artmasından dolayı bizlerde hizmetlerimizi arttırmak mecburiyetinde kalıyoruz. Bu durum tamamen maddiyat gerektiriyor. Hal böyleyken, Ankara’nın yükümüzü paylaşması lazım. Hatay’ın hak ettiği değeri görmesini istiyoruz. Kentimizi neden göz ardı ettiklerini anlamıyoruz. Mevcut iktidarın bu kentten aldığı güzel bir oy potansiyeli olmasına rağmen neden seçmenlerine değer vermiyor, bilmiyoruz. Hatay sahiplenilmesi ve desteklenmesi gereken bir şehir.”

“SURİYELİLERE OY KULLANDIRILMASINI DOĞRU BULMUYORUM”

Orta Doğu’daki savaştan etkilenerek Türkiye’ye sığınan Suriyeli misafirlerin, seçimlerde oy kullanmasını eleştiren Başkan Savaş, gelecek planlarının ve yönetimin seçilmesi noktasında Suriyelilerin etkili olmaması gerektiğini savundu.

“ Kişi başına düşen geliri Suriyeli misafirlerimizle paylaşarak yeteri kadar yardımlaşıyoruz. Birde şimdi Suriyelilere kimlik verilip oy kullandırılıyor. Bu da insanların kafasına soru işareti getiriyor. Suriyeliler kendi vatanından kaçıp buraya sığınmışlar, ancak buranın gerçeklerini biliyorlar mı? Hatay’ın gelecekte görmek istediği perspektifi biliyor mu? Hangi adayın kalitesi, kalibresi, mantalitesi, hangi pozisyonda biliyorlar mı? Bilmeden oy attırılıyor. Bunlar doğru adımlar değil. Şuan da bir seçim olsa, Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerini Suriyeliler alır. Nüfusları yeteri kadar kalabalık iken birde doğurganlık oranları gün geçtikçe artıyor.  2039 yılında kentimizde Suriye nüfusu daha fazla olur, bu durumdayken oylama yapılırsa Hatay’ın neye karar vereceğini Suriyeliler mi belirleyecek? Bunu siyasal olarak değil, jeopolitik olarak doğru bulmuyorum. Geldiğimiz noktada kentimiz, Suriye’deki kargaşadan çok zarar görmüştür.  Bu nedenle egemen güçlerin Suriye’deki karışıklığa son vermeleri gerektiği düşüncesindeyim. 

Gelecek 5 yılı nasıl gördüğü sorusu üzerine samimi açıklamalarda bulunan Lütfü Savaş, “Göreve gelmeden önce hep aynı şe söyledik. Önce huzur sonra hizmet, dedik. Gelecek dönem için de aynı şeyi söylüyoruz. Huzuru sağladıktan sonra hizmeti yapmak daha kolay hale geliyor. Hizmet noktasında da önceliği altyapı çalışmalarına verdik. Çünkü şehrimizde hala Roma dönemine ait altyapı şebekeleri kullanılıyor. Altyapısı sağlam olmayan hiçbir şeyden başarı beklenemez. Biz de bunun için önce altyapımızı yapıyoruz” dedi.

Hatay’ın UNESCO tarafından ‘Gastronomi Kenti’ seçilmesini ve 2021’de gerçekleşecek EXPO’ya ev sahipliği yapacak olmasını da büyük başarı olarak değerlendiren Başkan Savaş, bu iki organizasyonun da şehre büyük değer katacağını ifade etti. Bunlarla beraber hayata geçirmek istedikleri Hatay Deniz Otobüsü(HADO) projesinin de yaklaşık 5 aydır bürokratik engellere takıldığını sözlerine ekleyen HBB Başkanı, bu engellerin kaldırılması durumunda seferlerin hemen başlayacağını belirtti.

Programın son bölümünde kentin spor yaşamı konuşuldu. 2010 yılında kurulan Hatay Büyükşehir Belediyespor takımlarının son yıllarda gösterdiği başarılı performansı masaya yatıran Başkan Savaş, “Kadın basketbol takımımız 3 senede 2 kez Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazandı. Su topu ve satranç takımlarımız süper liglerde mücadele ediyor ve şampiyonluklar kazanıyor. Erkek voleybol takımız 1. Lig’de başarı kovalıyor. Her yıl Aba Güreşi Dünya Kupası’nı Hatay’da düzenleyerek Türk dünyasını şehrimizde ağırlıyoruz. Bunları yapmamızın en büyük amacı; vatandaşlarımızın sağlıklı gelişimine katkı sunmak” dedi.

Son olarak mart ayında yapılacak seçimler ile ilgili de düşüncelerini paylaşan Lütfü Savaş, Suriye’den gelen vatandaşların oy kullanmasının bu seçimde birtakım partiler için fayda sağlayacak olsa da milli açıdan uygun olmadığını belirtti.

30 Kasım 2018