BAŞKENT’TE GÜNDEM EXPO 2021 HATAY

BAŞKENT’TE GÜNDEM EXPO 2021 HATAY

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir televizyon programının canlı yayın konuğu oldu.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ve Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök’ün de katıldığı programda Lütfü Savaş, Hatay ve ülke gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

“HEM YURTİÇİNDEN HEM DE YURTDIŞINDAN MİSAFİRLERİMİZİ AĞIRLAYACAĞIZ”

Programda ilk olarak 1 Nisan’da başlayacak EXPO 2021 hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “EXPO yaklaşık 160 yıldır yapılan, FIFA Dünya Kupası ve olimpiyatlardan sonraki en büyük organizasyondur. Biz organizasyonu botanik konusunda yapacağız. Ve 1 Nisan’da başlayacağız. 6 ay boyunca Hatay’da hem yurtiçinden hem yurtdışından misafirlerimizi ağırlayacağız” dedi.

Expo’yu Hatay’ın Antakya-Defne ve İskenderun-Arsuz bölgesinde gerçekleştirecekleri ifade eden Savaş, organizasyonun toplamda 320 dönüm arazi içerisinde yapılacağını belirtti. Savaş ayrıca Antakya-Defne bölgesinde ulusal ve İskenderun-Arsuz bölgesinde uluslararası şehirlerin bahçe ve kültürlerini sergileyeceklerinin altını çizdi.

SAVAŞ: AMACIMIZ HATAY’IN TURİZMİNE VE TİCARETİNE KATKI SAĞLAMAK

Organizasyonun her yaştan insana hitap ettiğini belirten Lütfü Savaş konuşmasının devamında şu sözleri söyledi: “Expo alanlarımız sadece 6 aylık olmayacak. Bundan sonraki süreç içerisinde de fuarlardan eğitim ve ticaret faaliyetlerine kadar hayatın her alanında kullanılabilecek. Amacımız Hatay’ın turizmine ve ticaretine katkı sağlamak. Kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızı kalkındırmak istiyoruz. Ürettiklerimizi pazarlamak ve tüm dünyaya satabilmek istiyoruz.”

“EKONOMİMİZ ÇOK YORULDU VE SIĞLAŞTI”

Suriye’deki kaos ortamının Hatay’a olan etkilerinden bahseden Savaş, “Suriye’de yaşanan savaş ortamından dolayı ekonomimiz çok yoruldu ve sığlaştı. 500 binin üzerinde Suriyelinin şehrimizde yaşadığı söylense de gayriresmî rakamlara göre 900 bin civarında. Biz on yıldır sığınmacı kardeşlerimizi misafir ediyoruz. Bir an önce barış olsun ve insanlar kendi vatanında huzur içerisinde yaşasın istiyoruz. Aynı zamanda Hatay halkının ve çocuklarımızın öz yurdunda garip olmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“KIRSALDAKİ İNSANIMIZIN KÖYDEN KENTE GÖÇÜNÜ ÖNLEMEK İSTİYORUZ”

Kırsal kesimdeki vatandaşlar için önemli bir kalkınma projesi başlattıklarını ifade eden Savaş, “ Sosyolojik, psikolojik ve ekonomik sıkıntıları azaltmak için kırsal kalkınma projesi yaptık. Üretemeyen ve ürettiğini satamayan insanımızı muhtaçlıktan kurtarmak için sözleşmeli tarım yapmak adına çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Hangi bölgede hangi ürün yetişiyor ve bunu endüstriye nasıl kazandırabiliriz diye çalışıyoruz. Şu anda 5 bin 425 aileye ulaştık. Amacımız bu sene 10 bini bulmak. Ondan sonraki yıl ise 20 bin aileyi hedefliyoruz. Kırsaldaki insanımızın köyden kente göç etmesini önlemek istiyoruz. Hatay’ın marka değerini yükseltmek, tarımda, ticarette, turizmde markalaşmasını sağlayarak dünyaya açılmasını istiyoruz” diye konuştu.

“EXPO’NUN BÜTÇESİNİ HATAY HALKININ RIZKI İLE YAPTIK”

Expo organizasyonu için hükümetten herhangi bir destek alınıp alınmadığına dair sorulan soruyu yanıtlayan Başkan Savaş, “Expo’nun bütçesini Hatay halkının rızkı ile yaptık. Genel bütçeden hiç para almadık. Ama ilgili kurum ve bakanlıklarımıza başvurumuzu yaptık. Hükümetle aynı partide olmayabiliriz ama Hatay halkı da vergi veriyor. Verdiği verginin karşılığında hizmet almak da hakkı” dedi.

“HATAY HALKININ HİZMETİNE KATKI SAĞLAYACAK HERKESTEN KATKI BEKLİYORUZ”

Savaş konuşmasının devamında şu sözleri söyledi: “Halkım adına destek istedim. Ben Türkiye Cumhuriyeti devletinin belediye başkanıyım. Hatay halkına hizmet ediyoruz. Hizmet ederken de kimseyi ayırmıyoruz. Hatay halkının hizmetine katkı sağlayacak herkesten katkı bekliyoruz. Kurum, kuruluş ve hükümetten destek bekliyoruz. Çünkü Hatay halkı namusu ile vergisini veren ve Türkiye Cumhuriyeti’ne dört elle sarılan halktır. Şu ana kadar bir destek verilmedi.”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı EXPO’21 Hatay’ın Ankara lansmanına yoğun ilginin olduğunu ifade eden Başkan Savaş, Ankaralıların çok güzel ev sahipliği yaptığını belirterek katılan herkese teşekkür etti.