HBB EKİPLERİ AŞIRI YAĞIŞLARA KARŞI BAŞARILI SINAV VERDİ

HBB EKİPLERİ AŞIRI YAĞIŞLARA KARŞI BAŞARILI SINAV VERDİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi, il genelinde etkili olan sağanak yağmur ve kar yağışıyla mücadelede önceden yapılan hazırlıklar ve koordinasyon sayesinde başarılı bir sınav verdi.

HBB Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi (AKOM) ekipleri, 2 gün boyunca süren gök gürültülü sağanak yağış, kar yağışı ve fırtına nedeniyle oluşan fabrika yangını, su baskını, yol çökmesi ve dere taşkını gibi olaylara ivedilikle müdahale ederek, hasarları asgari düzeyde tutmayı başardı.

Merkeze gelen her ihbarı özenle değerlendiren HBB ekipleri, sağanak yağış ve yer yer kar yağışının etkilerini en aza indirmek için 40 iş makinesi, 35 itfaiye aracı, 280 personel ve HATSU'ya ait çok sayıda araç ile Hatay halkının yanında oldu.

LÜTFÜ SAVAŞ: TÜM GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP ETTİM

AKOM ekiplerini başarılı çalışmaları nedeniyle kutlayan HBB Başkanı Lütfü Savaş, “AKOM’da yetkililerimizin gözetimde 24 saat boyunca kriz masası oluşturuldu. Ben de tüm gelişmeleri yakından takip ettim. Belediyemizin 444 12 06, 153 ve 185 numaralı telefonlarına yapılan tüm ihbarlar değerlendirildi. Akşam saatlerinden itibaren sahadaki araç sayımızı arttırdık. Ekiplerimiz fabrika yangını, yol açma, su baskını, yol çökmesi ve dere taşkını gibi olaylarla mücadele etti. Yoğun olarak kar yağışı yaşanan Hassa, Yayladağı, Belen gibi ilçelerimizde mahsur kalma olaylarının yaşanmaması bizi sevindirdi. Yolda kalan araçların, ambulansların kısa sürede kurtarılmalarını da sağlayan, sahada özveriyle çalışan tüm arkadaşlarımı yürekten kutluyorum” dedi.

AKOM yetkilileri, 24 boyunca teyakkuz halinde olduklarını, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı her türlü tedbir ve önlemin alındığının altını çizdi ve vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.