HBB, HİZMET DOLU BİR YILI GERİDE BIRAKTI

HBB, HİZMET DOLU BİR YILI GERİDE BIRAKTI

2021 yılı koronavirüs pandemisi, ekonomik kriz ve derin yoksulluk gerçekleri ile öne çıkarken Hatay Büyükşehir Belediyesi, tüm olumsuzluklara rağmen yıl içinde hizmetlerini arttırarak sürdürdü.

HBB, Hatay halkının sosyal, kültürel, ekonomik ve gündelik yaşamını iyileştirecek birçok projenin altına imza atarken altyapı ve üstyapı çalışmaları ile 2021’e damga vurdu.

HBB ALTYAPI ÇALIŞMALARINI 2021’DE ZİRVEYE TAŞIDI

Hatay halkına ve gelecek nesillere temiz, sağlıklı ve daha yaşanabilir bir kent bırakmak için önemli yatırımlara imza atan HATSU, 593 mahallede 2 milyonu aşkın nüfusun yarınları için hizmetlerini her geçen gün arttırdı.

HATSU, içme suyu şebekelerini iyileştirmek, su kayıplarını önlemek, gayrisıhhi boruları bertaraf etmek, kaynakları arttırmak ve temiz şekilde su iletebilmek adına 399 bin 758 metre içme suyu şebekesi, 32 adet içme suyu sondajı ve 6 adet içme suyu deposunun yapımını 2021 yılı içerisinde tamamladı.

HATSU, doğaya zarar verebilecek atık suları arıtarak bertaraf etmek, tüm canlıların ortak yaşam alanı olanı olan doğayı ve su kaynaklarını korumak için de 70 bin 386 metre atık su ve yağmur suyu hattını döşedi.

HATSU, 2021 yılında ALO 185 HATSU Çağrı Merkezi’ne iletilen toplam 30 bin 903 adet içme suyu ve 65 bin 224 adet de kanalizasyon ile yağmur suyu hattı arızasına çözüm üretti.

Büyükşehir olduğu günden itibaren kente altyapıda çağ atlatan HBB, 2039 ve 2054 yıllarının planlarını hayata geçirmek için şimdiden kolları sıvadı.

HBB, 1989 yılında işletmeye alınan, şehir merkezinde çeşitli rahatsızlıklar yaratan ve artık ekonomik ömrünü tamamlayan Defne Turunçlu’daki arıtma tesisini modern hale getirmek için harekete geçti.

İlk olarak mevut tesisin taşınması için DSİ ile gerekli yazışmaları yapan ancak iki kez olumsuz yanıt alan HBB, Antakya ve Defne ilçelerinin 56 mahallesine ait kanalizasyon şebekesini toplayacak olan projeyi 2039 yılı için 415 bin, 2054 yılı için 550 bin kişiye hizmet verecek şeklide tasarladı.

HBB İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERİN YANINDA

Ülkedeki ekonomik olumsuzluklar, derin yoksulluk özellikle açlık sınırı altında ve günlük yevmiye ile çalışan vatandaşlar için dip yokluk durumu oluşturmuşken HBB, ihtiyaç sahibi aileleri tespit ederek onların yanında oldu.

15 ilçedeki Sosyal Marketler aracılığıyla 25 bin 807 aileye kıyafet yardımı yapan HBB, yıl boyunca temel ihtiyaçların karşılanabileceği Hatay Kart’ı yaklaşık 18 bin 500 aileye ulaştırdı. 20 bin aileye gıda kolisi götüren HBB ekipleri çocukları da unutmadı. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının günlük taze süt tüketebilmesi için kolları sıvayan HBB ekipleri, günlük ortalama 1000 litre sütü bu ailelere ulaştırdı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, sosyal hizmetlerinin yanında altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla da 2021 yılında öne çıktı.

HBB’DEN MODERN ŞEHRE MODERN YOLLAR

Hatay Büyükşehir Belediyesi, üstyapı çalışmalarını da aynı özen ve ciddiyetle sürdürdü. Altyapının tamamlandığı noktaları uzun ömürlü beton asfaltla buluşturan ekipler, 93 farklı noktada 114 kilometre beton asfalt ve 54 kilometre sathi kaplama serimi gerçekleştirdi. 180 noktada 555 bin metrekare parke taşı döşeyen ekipler, 55 bin metrekare kaldırımı da Hatay halkının hizmetine sundu.

Köprü, menfez, taş ve betonarme duvar ile çeşitli yapım çalışmalarını 15 ilçede sürdüren HBB ekipleri, vatandaşların kış aylarında mağduriyet yaşamaması için birçok dere ve kanalı temizleyerek yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçti.

DAHA ÇOK YEŞİL ALAN DAHA GÜZEL HATAY

HBB ekipleri, 2021 yılı içerisinde şehre birçok yeni yeşil alan kazandırırken mevcut alanların bakım ve onarımını ihmal etmedi. Sadece 2021’de 356 bin 870 metrekarelik alanı yeşillendiren, bakım ve onarımını yapan ekipler, park, meydan, bulvar ve daha birçok alanda 1 milyon 507 bin ağaç, bitki ve çiçeği toprakla buluşturarak şehrin görünümüne estetik değer kattı.

Özellikle park ve meydanların aydınlatmasını solar sistem aydınlatma üniteleri ile değiştiren HBB, yaptığı diğer çalışmalarla birlikte 2 milyon liralık bir tasarruf sağladı.

HBB, ekmeğini topraktan kazanan çiftçiyi 2021 yılında da unutmadı. Ekipler, HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın kırsal kalkınma projesini daha da ileri taşımak için var gücüyle çalıştı.

HBB’DEN TARIMA DESTEK HASADA BEREKET

HBB ekipleri, büyükbaş hayvanların tırnak bakımından sulama kanalı temizliğine, aquaponik ve hidroponik sistemle sebze üretiminden, ata tohumları ve zeytin kasası dağıtımına kadar birçok başlıkta üreticinin yanında oldu.

Koronavirüsün ülkemizde görülmeye başladığı ilk günden itibaren dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmalarına hassasiyetle yaklaşan HBB, bu konudaki faaliyetlerine 2021’de de devam etti.

Sağlık kuruluşu, kamusal alanlar, ibadethaneler, toplu taşıma araçları gibi sayısız alanda çalışma yapan ekipler, 20 bin 372 noktayı özenle dezenfekte etti. Yıl içinde larva, uçkun, kemirgen ve haşere ilaçlamalarını da aksatmayan ekipler, 654 bin 651 noktayı insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde ilaçladı.

HBB İTFAİYESİNDEN HAYAT KURTARAN MÜDAHALELER

Hatay itfaiyesi, 2021 yılında yine yoğun mesai harcadı. Yaz aylarında kent genelinde çıkan orman yangınlarına ivedilikle müdahale eden ekipler, ülkemizin farklı şehirlerindeki orman yangınlarının söndürülmesinde ön saflarda görev yaptı.

HBB itfaiyesinin Samandağ Çevlik sahilinde yaşanan boğulma vakalarına karşı aldığı önlemler karşılık buldu. Sahildeki rip akıntısı sebebiyle geçmiş yıllarda yaşanan can kayıpları, tam eğitimli ve donanımlı cankurtaranlar sayesinde bu yaz sezonunda hiç yaşanmadı.

Her yıl 15 Mayıs itibariyle sahildeki 4 gözetleme kulesinden yaşanabilecek tehlikelerin önüne geçmek için hazır kıta bekleyen HBB’nin cankurtaranları, sezon içinde boğulma tehlikesi geçiren 78 vatandaşı kurtararak sağlık ekiplerine teslim etti.

EXPO İLE HATAY TANITILARAK YATIRIM ÇEKİLMEK İSTENİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi, altyapı ve üstyapı çalışmalarının yanı sıra şehrin turizm, ticaret ve tanıtımına can suyu olacak Expo’21 Hatay, Hatay Deniz Otobüsü(HADO) ve gastronomi atılımlarında da büyük mesafe katetti.

1 Nisan 2022’de başlayacak olan Expo’da tüm hazırlıklar sürerken Hataylıları, baharı Expo ile karşılayacak olmanın heyecanı sardı.

2021 yılı HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın, olimpiyatlar ve FIFA organizasyonundan sonra dünyanın en büyük üçüncü organizasyonu olan EXPO ile Hatay’ı tanıtarak kente yatırım çekmek için yoğun çaba harcadığı bir yıl oldu.

Expo’21 Hatay’ın tanıtımı ve daveti için 50’den fazla ülkenin büyükelçisini ziyaret eden ve hepsini tek tek Hatay’a davet eden Savaş, Türk cumhuriyetlerine yaptığı ziyaretlerle de iş birliğini geliştirdi.

Bu iki ülkeden ilgili bakanlıklardan iş dünyasına kadar çok sayıda ziyaret gerçekleştiren Savaş ve beraberindeki heyet, yatırım ve ticarette iş birliği anlaşmaları imzaladı.

HATAY, ULAŞIMDA BÖLGESİNİN PARLAYAN YILDIZI OLUYOR

HBB, HADO’nun seferlere başlaması için gerekli olan tüm izinleri 2021 yılında aldı. Pandemi sebebiyle uluslararası sularda yolcu taşımacılığının yapılamamasından dolayı seferlerine başlayamayan HADO, en yakın zamanda Akdeniz’deki yerini alarak Hatay’ın ulaşımdaki yeni ve parlayan yüzü olacak.

HBB, GASTRONOMİDE MARKA ŞEHİR OLMA YÖNÜNDE PATENT ALDI

HBB yetkilileri, 600’ün üzerinde yemek çeşidini ve kentin mutfak kültürünü ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak için çalışma ve temaslarını yıl boyunca aralıksız sürdürdü.

Bu kapsamda haziran ayında İstanbul’da yapılan Gastronomi Turizm Fuarı’nda yerini alan HBB, şehrin mutfak kültüründe önemli yer tutan baharatlardan tatlılara, Samandağ biberinden kurutulmuş meyvelere kadar çok sayıda ürünü katılımcılara tanıttı.

Bununla birlikte Hatay, gastronomi dünyasının Türkiye ve dünyadaki önde gelen isimlerini ağırladı.

Kasım ayında yapılan Hatay Gastronomi Buluşmalarına ev sahipliği yapan HBB, dünyaca ünlü şefleri, yerel restoran sahiplerini, akademisyenleri, yazar ve gazetecileri bir hafta boyunca konuk etti.

HATAY GELECEĞE UMUTLA BAKIYOR

Hatay, hizmet dolu bir yılı geride bırakırken yeni yılı umutla, huzurla ve sağlıkla karşılamaya hazırlanıyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Hatay halkının hak ettiği hizmeti alması için 2022’de de aynı özen ve şevkle çalışmalarını sürdürmeye kararlı olduğunu sık sık vurguluyor.

Tarih: 04/01/2022